Nikon D600 i problemy z brudzeniem się matrycy: aktualizacja.

D600-migawkaMiesiąc temu pisałem o problemach z brudzeniem się matrycy w nowym Nikonie D600. Wczoraj LensRentals opublikował informacje dotyczące rozwoju sprawy.

Podobnie jak miesiąc temu, firma LensRentals zamieściła artykuł na swoim blogu.

Okazuje się, że problem łagodnieje wraz z upływem czasu. O ile na początku, po wprowadzeniu Nikona D600 do oferty, każdy z tych aparatów wymagał czyszczenia po każdym wypożyczeniu, to obecnie jest to średnio jedenaście aparatów na dwadzieścia wypożyczeń. Jest to wyraźna poprawa, choć średnia dla wszystkich modeli w ofercie LensRentals to pięć na dwadzieścia.

Z komentarzy internautów wynika, że magiczna liczba wyzwoleń migawki, po których sytuacja ulega poprawie, to około 3000-3500. Pojawiają się sugestie, by po zakupie ustawić aparat w tryb seryjny, przytrzymać spust przez godzinę i oddać aparat do czyszczenia. Tylko czy to są metody, do których powinni być zmuszeni klienci, którzy kupili aparat za 9 tysięcy?

Jest jednak nadzieja – Nikon podobno ma już rozwiązanie problemu, więc można się spodziewać, że kolejne serie produkcyjne Nikona D600 będą pozbawione tej „cechy”.