Yad Vashem publikuje w sieci archiwum fotografii Holokaustu

Z okazji obchodów 66 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz 27 stycznia 1945, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem udostępnił po raz pierwszy w sieci około 130 tysięcy zdjęć ze swojego archiwum. Jest to największa kolekcja fotografii Holokaustu.

Zbiór zawiera bardzo różnie zdjęcia. Począwszy od wszelkiego rodzaju dokumentów osobistych, poprzez typowo prywatne zdjęcia pamiątkowe czy urlopowe, a skończywszy na zdjęciach z łapanek, rejestracji w obozie, czy też już z tych rzeczy najgorszych. Na ponad 4,5 tysiąca stronach znajdziecie fotografie, ale też i kolejne wielostronicowe kolekcje. Tym razem nie podejmuję się wybrania większej liczby przykładowych zdjęć. Z jednej strony wybranie fotografii miłych i przyjemnych dla oka wydaje się być nie na miejscu, z drugiej – alternatywy też chcę uniknąć. Stronę archiwum znajdziecie tutaj.

To pierwszy krok na drodze do udostępnienia w internecie dalszych materiałów z archiwum Yad Vashem, w którym znajduje się ponad 130 milionów dokumentów. Partnerem w tym projekcie jest Google – firma zajmuje się oczywiście stroną techniczną i hostingiem. Podczas skanowania zastosowano nowe algorytmy rozpoznawania pisma opracowane przez Google. Mają one pomóc w stworzeniu elektronicznej wersji dokumentów, w którym można będzie przeprowadzać wyszukiwania tekstowe.