Zagadka ducha z Wem wyjaśniona!

Dziewczyna z Wem w Anglii, to jedno z najbardziej znanych zdjęć przedstawiających rzekomo ducha.

Zdjęcie to wykonał fotograf-amator, Tony O’Rahilly, podczas pożaru, który 19 listopada 1995 roku zniszczył ratusz w miejscowości Wem w Shropshire w Anglii. Po wywołaniu kliszy fotograf twierdził, że uchwycił na zdjęciu obraz młodej dziewczyny ubranej w staromodne ubrania i stojącej pośród płomieni. Szybko pojawiły się plotki, że to duch 14 letniej Jane Churm, która w 1677 roku przypadkiem zaprószyła ogień w swoim domu, co doprowadziło do katastrofalnego pożaru, który objął dużą część miasta i doprowadził do olbrzymich zniszczeń.

Tony O’Rahilly zmarł na zawał w 2005 roku. Do końca życia twierdził, że zdjęcie jest autentyczne i nie było w żaden sposób modyfikowane.

Jednak teraz, po 15 latach od wykonania zdjęcia i po 5 latach od śmierci jego autora, Brian Lear, emerytowany inżynier z Shrewsbury, rzucił zupełnie nowe światło na tę sprawę.

Przeglądając gazetę, znalazł w niej reprodukcję pocztówki z 1922 roku. Widać na niej dziewczynę stojącą w drzwiach jednego z budynków na głównej ulicy miasta Wem. Dziewczyna jest zaskakująco podobna do tej ze zdjęcia O’Rahilly’ego, a jej ubranie wygląda również identycznie.

Przyjrzyjcie się poniższej animacji – widać na niej oryginalne zdjęcie i zdjęcie z nałożoną dziewczyną z pocztówki. Wprawdzie widać pewne różnice w poziomach jasności i rozdzielczości (które trzeba przypisać samemu procesowi nakładania dwóch zdjęć), to jednak wszystkie istotne punkty idealnie się pokrywają – położenie głowy, oczy, kokarda, pas…

Można więc uznać, że zagadka została wyjaśniona. Chyba, że… dziewczyna z pocztówki to również duch Jane Churm! ;)