Dziewczyna z portretu sprzed 72 lat

Migrant Mother

Dorothea Lange
(1895–1965) była jednym z najważniejszych amerykańskich fotografów-dokumentalistów z pierwszej połowy XX wieku. W latach trzydziestych, w czasach wielkiego kryzysu, stworzyła olbrzymi zbiór fotografii ukazujących życie biedaków i bezdomnych.

Powyżej widzicie jedno z jej najbardziej znanych zdjęć, Migrant Mother. Przedstawiona na nim kobieta to Florence Owens Thompson, 32 letnia matka siedmiorga dzieci, jedna z ofiar tamtego kryzysu. Lange tak napisała o tym spotkaniu:

„Nie zapytałam jej o imię, ani o jej historię. Powiedziała mi ile ma lat, 32. Powiedziała, że żywią się zamrożonymi warzywami z okolicznych pól i ptakami, które dzieciom uda się zabić.”

Dziewczynka po lewej stronie na zdjęciu, to Katherine McIntosh. W chwili wykonania tej fotografii miała 4 lata. Obecnie 77 letnia Katherine mówi, że ta fotografia przyniosła jej rodzinie wstyd, ale również nową determinację. „Chciałam mieć pewność, że już nigdy nie będę musiała tak żyć. Wszyscy pracowaliśmy ciężko, zdobyliśmy dobre prace i utrzymaliśmy je. Gdy znaleźliśmy dom, utrzymaliśmy go.

Obecnie Katherine McIntosh zajmuje się sprzątaniem domów w Kaliforni. Nie narzeka – mówi, że ma dach nad głową i udało się jej przez tyle lat mieć pracę. Jej obsesja na punkcie utrzymywania rzeczy w czystości pochodzi jeszcze z czasów kryzysu. Żyjąc w namiocie lub w samochodzie, ciężko było utrzymać czystość. To właśnie do niej należał obowiązek sprzątania w ich „domu”. Pamięta dwa białe prześcieradła, które czyściła każdego dnia.

via CNN