Apple, IBM, kreatywność, Lavinka, inteligencja

apple_logo_rainbow.jpg

Od dawna mówi się, że Apple przyciąga osoby kreatywne, a PeCety są domena powiedzmy sobie „konserwatystów”. Okazuje się, że przekonanie to tak głęboko wpoiło się to już w umysły (amerykańskie), że sam widok loga Apple motywuje do kreatywności.

W materiale (uwaga: PDF), który ma zostać opublikowany w kwietniowym numerze Journal of Consumer Research, naukowcy z uniwersytetów Duke i Wateroo opisują badania tego, w jaki sposób znane marki mogą potencjalnie wpływać na zachowanie ludzi i to w sposób zgodny z podstawowymi wartościami danej marki.

Podczas badań porównano skutki wywoływane przez logo firm Appla i IBM.

Ponad 300-stu studentów podzielono na grupy i pokazano im filmy, podczas których na moment pojawiało się logo jednej z firm. Po obejrzeniu fimów, uczestników poproszono o znalezienie niekonwencjonalnych zastosowań dla cegły. Okazało się, że studenci z grupy, której pokazywało się logo Apple, wykazali się o wiele większą kreatywnością.

Z naszego lokalnego podwórka mogę również dodać, że moja blipowa znajoma ^lavinka, również ma pewne teorie (nieco z przymrużeniem oka) dotyczące wpływu Maków i PeCetów na rozwój umysłowy ich użytkowników. Na szczęście korzystam z obu systemów na zmianę :)